2. Podział zawodów opieki zdrowotnej

2.2. Podział zawodów medycznych i paramedycznych

Jak można zauważyć na liście średniego personelu ochrony zdrowia wymieniono zawody medyczne i paramedyczne, które bezpośrednio oddziaływują na ratowanie, przywracanie i zachowanie zdrowia. Na liście niższego personelu ochrony zdrowia istnieją zawody, które wykonują inne czynności bezpośrednio związane z działaniami medycznymi. 

Na liście widnieją też zawody zgrupowane jako 'inne' co oznacza, że lista ta nie jest zamknięta. Ostatnimi czasy powstały takie nieuregulowane, medyczne zawody ochrony zdrowia jak 'trener personalny treningu medycznego' czy nieuregulowany, paramedyczny 'szaman'.

W randze ustawy nie istnieje definicja zawodu paramedycznego jest jednak w ustawie o działalności leczniczej definicja zawodu medycznego i jest to:

osoba wykonująca zawód medyczny – osobę uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osobę legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny;

Można by było przez to wyprowadzić definicje osoby wykonującej zawód parametryczny jako osobę legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie paramedycyny;

Należy zwrócić uwagę na rozróżnienie dwóch rodzajów osób wykonujących zawód medyczny:

1. Osobę uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych

2. Osobę legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub określonej dziedzinie medycyny

Ponieważ kwestie zdobywania fachowych kwalifikacji nie są licencjonowane, a słowo kwalifikacje nie jest zdefiniowane ustawowo, zatem nabycie kwalifikacji może odbywać się na różne sposoby w ramach nauki formalnej ale także nieformalnej. 

( Ponieważ kwestie posiadania naturalnego talentu lub daru od Boga również nie są uregulowane prawnie osoby wykonujące zawody paramedyczne często twierdzą, iż posiadają kwalifikacje do wykonywania świadczeń zdrowotnych dzięki naturalnemu talentowi lub darowi od Boga. )

W pojęciu kwalifikacje zawodowe (będącym elementem szerszego pojęcia kwalifikacji danej osoby) mieszczą się cechy osobowości pracownika, jego wykształcenie, doświadczenie zawodowe związane ze stażem pracy. Elementy te mogą wskazywać na praktyczne umiejętności pracownika niezbędne do prawidłowego wykonywania danej pracy.

Kwalifikacje zawodowe lub też kompetencje twarde – rozumiane są jako zestaw wiedzy i umiejętności wymaganych do realizacji składowych zadań zawodowych (w wybranej specjalności). Wynikają z określonych dokumentów (świadectw, dyplomów, zaświadczeń) i stwarzają domniemanie, że legitymujący się nimi człowiek ma odpowiednie kompetencje ( za Jerzy Unolt, Ekonomiczne problemy rynku pracy, Katowice 1999, s. 13. )

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, kwalifikacje w zawodzie to zestawy oczekiwanych efektów kształcenia: wiedzy, umiejętności zawodowych oraz kompetencji personalnych i społecznych, pozwalające na samodzielne wykonywanie zadań zawodowych (za Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 grudnia 2016 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz.U. z 2016 r. poz. 2094).) Przy czym rozporządzenie odnosi się do kwalifikacji zawodowych szkolnictwa zawodowego a nie kwalifikacji zawodowych uzyskanych w innym toku kształcenia